Wakacyjne ABC
Pamiętajmy o czym pamiętać
Diabeł tkwi w szczegółach
Dobrą praktyką jest przekazywanie przez Touroperatora kompletnej i szczegółowej wiedzy dotyczących „technicznych” aspektów podróży i wakacji. Wszystkie detale mogą wpłynąć na komfort podróży oraz na cały pobyt za granicą. Przed wakacjami myśli Klienta powinny orbitować wokół kupowania olejku do opalania i kostiumów kąpielowych, a nie koncentrować się na sprawdzaniu wymaganych wymiarów walizki.
Oto porcja wiedzy dla Touroperatorów, a przy okazji lekcja dla wszystkich czytelników.
Spakuj spokój
Naturalnie każdy przewoźnik we własnym zakresie ustala konkretne procedury i wymagania dotyczące bagażu. Dobrą praktyką jest uprzedzenie o tym Klientów przez Touroperatora oraz podanie źródła, z którego można pozyskać niezbędne informacje.
Standardowo torba podręczna nie może przekraczać wagi 8-12 kg i wymiarów 55 x 40 x 20 cm. Bagaż rejestrowany powinien ważyć 15-20 kg. Wskazane jest, aby sprawdzić wagę walizek przed wyjazdem na lotnisko – za każdy kilogram nadbagażu trzeba słono płacić. Ponadto zaoszczędzimy sobie nerwów na przepakowywanie w pośpiechu walizek oraz ironicznych uśmiechów innych pasażerów.
Normy bezpieczeństwa zabraniają przewozu w bagażu podręcznym płynów i potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Pakując się trzeba pamiętać, żeby nie włożyć do walizki nożyczek, pilniczka, scyzoryka lub pęsety. Często dokonujemy nadinterpretacji przepisów, tymczasem bez problemu przewieziemy lekarstwa oraz płyny w pojemnikach nieprzekraczających 100ml pojemności. Na pokład samolotu możemy wnieść również perfumy i napoje, które zakupimy już za bramką kontroli osobistej. Standardowy limit wynosi 11 litrów.
Przepisy regulują także zawartość bagażu rejestrowanego. Do walizek nie wolno pakować pieniędzy, papierów wartościowych, biżuterii oraz dzieł sztuki. Nie należy wkładać do walizki niebezpiecznych ostrych i metalowych przyrządów.
Bagaż specjalny
Wybierając się w dalekie kraje chcemy zabrać ze sobą sprzęt, który pozwoli nam w pełni korzystać z uroków natury. Możemy zabrać ze sobą dosłownie wszystko: deskę surfingową, narty, sprzęt do nurkowania, namiot, a nawet rower. Warunkiem jest zgłoszenie niestandardowego bagażu w bezpośrednio w biurze podróży. Oczywiście wymiary bagażu specjalnego nie mogą przekraczać szczegółowo określonych przez przewoźnika norm. Rower powinien być zapakowany wg konkretnych wskazówek, podobnie jak butle tlenowe. Większość linii lotniczych nalicza za specjalny bagaż specjalną opłatę. Aby uniknąć przykrych niespodzianek budżetowych warto zapytać o szczegóły touroperatora.
„Żywy” bagaż
Jeżeli na czas wakacji nie chcemy rozstawać się z naszym pupilem, to koniecznie musimy to zgłosić w trakcie dokonywania rezerwacji. Przede wszystkim liczba zwierząt na pokładzie samolotów jest ograniczona.
Jeśli „mieścimy się” w limicie…
Po pierwsze
- zwierzę (z wyjątkiem psa przewodnika) musi być przewożone jako bagaż podręczny w specjalnej klatce, przystosowanej do jego rozmiarów i wagi. Zwierzę wraz z klatką nie standardowo nie może przekraczać wagi 8 kg. Jeśli waga jest większa nasz pupil będzie musiał podróżować w luku bagażowym (koszt ok. 25 Euro)
Po drugie
Podczas lotu zwierzę nie mogą opuszczać klatek. Cena za przewóz zwierzęcia zależy od jego wagi. Średnio waha się w granicach 100 – 250 PLN.
Po trzecie
Podróżując do krajów UE Twój pupil musie mieć wszczepiony mikroczip (elektroniczny system identyfikacji) lub czytelny tatuaż.
Po czwarte
O wymaganych dokumentach przeczytasz w zakładce „dokumenty”