Zaloguj się Wyloguj się
Strona główna
Polskie zabytki UNESCO
Najcenniejsze z najcenniejszych

Polskie zabytki z certyfikatem UNESCO


Prestiżowa Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości jest złożona z obiektów objętych ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO. Unikalna w skali światowej wartość predestynuje budowle, a niekiedy całe dzielnice do wpisania na listę. W Polsce mamy wiele bezcennych perełek „marki” UNESCO. Ich wartość jest nie do przecenienia.

Zabytki z górnej półki

W Polsce podziwiać można wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO: znalazły się na niej zarówno budynki świeckie: pałace, dwory i zamki, jak i sakralne: klasztory, katedry, kaplice i nekropolie. Możemy pochwalić się także całymi dzielnicami, które trafiły na listę. Zabytki pochodzą z różnych epok, odzwierciedlają architektoniczne trendy polskie oraz ogólnoeuropejskie. W 2010 lista UNESCO objęła 911 obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na terytorium 151 krajów. Aż 13 pozycji należy do Polski!

…a byłoby jeszcze więcej gdyby nie Potop Szwedzki, systematyczne najazdy sąsiadów i II wojna światowa. Los pozostawił jednaj część naszego dziedzictwa, część udało się odrestaurować lub całkowicie odbudować z gruzów. Dziś możemy je podziwiać. A zatem weźmy polskie zabytki UNESCO pod lupę. Po lekturze nie pozostaje nic innego jak spakować walizkę i wybrać się w podróż.

Przegląd polskich zabytków z listy UNESCO

Zamek krzyżacki w Malborku


Największa „pamiątka” z czasów krzyżackich to zdecydowanie największy przykład średniowiecznego zamku ceglanego. Zamek został gruntownie odrestaurowany na przełomie XIX i XX wieku. II wojna go nie oszczędziła, ale Malbork został ponownie odbudowany na podstawie zachowanej, drobiazgowej dokumentacji.

Rynek Główny i Stare Miasto w Krakowie

Krakowski rynek to największy tego typu obiekt urbanistyczny w Europie. Fragmenty XIV wiecznych murów miejskich, zabytkowe kamienice, kościół mariacki i sukiennice to wizytówka Rynka Głównego. Do Starego Miasta w Krakowie należy również dzielnica żydowska Kazimierz, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedra Wawelska.

Stare Miasto w Warszawie

Aż trudno uwierzyć, że Starówka w czasie Powstania Warszawskiego została zniszczona w 85 %! Dziś prezentuje się wspaniale. Odbudowa i całościowa rekonstrukcja została zrealizowana z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Nieocenioną pomocą okazały się, m.in. wspaniałe obrazy Bernarda Belotto (czyli Canaletta).

Stare Miasto w Zamościu

Kolejną polską perłą urbanistyczną jest Zamość. Miasto zostało założone w XVI wieku przez wielkiego innowatora i miłośnika sztuki – kanclerza Jana Zamoyskiego. Zamość został zaprojektowany przez wybitnego architekta włoskiego Bernardo Morandiego i stanowi kwintesencję „włoskiego miasta idealnego”. Dziś możemy podziwiać niezmienioną strukturę miasta, zabytkowe kamienice oraz fortyfikacje.

Średniowieczny Zespół Miejski Torunia

Toruń to kolejna pamiątka po Zakonie Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli… Krzyżakach. Zakonnicy najpierw zbudowali zamek, którego podgrodzie z czasem zmieniło się w duże miasto odgrywające ważną rolę handlową, kulturową i edukacyjną. Dziś możemy podziwiać m.in. XIV i XV wieczne kamienice i zamek.

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to (uwaga!) największe w skali całej Europy budynki sakralne o konstrukcji szkieletowej. Kościoły zostały wzniesione w połowie XVII, choć są budowlami katolickimi symbolizowały swobodę i tolerancję religijną.

Zespół Drewnianych Kościołów Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Sękowa, Lipnica Murowana


Zbudowane z drewnianych bali kościoły zlokalizowane w południowej Małopolsce stanowią unikalny w Europie przykład alternatywnych form budowlanych budynków sakralnych w Europie Północnej i Wschodniej.

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia o 9 poziomach i 360 km chodników robi kolosalne wrażenie. Wyrzeźbione z wielką starannością posągi i ołtarze z soli to prawdziwe dzieła sztuki.

Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy

Kalwaria Zebrzydowska to obiekt kultowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Kalwaria jest stałym punktem na pielgrzymkowej mapie Polski. Od XVII wieku miejsce niemal się nie zmieniło, zachwyca spójnością architektury krajobrazu.

Puszcza Białowieska/Białowieżskaja


Potężna puszczę stanowi las naturalny o charakterze pierwotnym. W lasach dominują drzewa liściaste. Puszczę zamieszkują rzadkie gatunki ssaków: rysie, wilki szare, wydry oraz ponad 400 żubrów.

Park Mużakowski - obiekt transgraniczny polsko-niemiecki.

Powstały w latach 1815 – 1844 park krajobrazowy zlokalizowany jest po obu stronach Nysy Łużyckiej. Ten zjawiskowy obiekt przyrodniczy został zaprojektowany jako „obraz malowany za pomocą roślin”.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wzniesiona w latach 1911-1913 Haka Stulecia to pionierskie rozwiązanie architektoniczne we wczesnych latach dwudziestego stulecia.

Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny


Zwiedzając obóz można przeżyć lekcję historii, która na długo pozostanie w pamięci oraz oddać hołd ofiarom hitlerowskich prześladowań.
Partnerzy serwisu
Strona głównaO nasKontaktZadaj pytanie
Realizacja i partner serwisu KSI Media
Dołącz do nas:
MatimpexSmall PlanetTouroperatorOrganizator TurystykiPolish Tour Operators AssociationOrganizacja pracodawcówImprezy urlopy przelotyRejsy czarteroweZwiedzanieSamolotemAutobusem