Zaloguj się Wyloguj się
Strona główna
Magiczny Kraków
Kraków z innego świata

Miejsce opiewane przez poetów, malarzy i aktorów. Mieszkańcy Krakowa do dziś nie mogę darować Zygmuntowi III Wazie, że w 1595 roku ustanowił Warszawę stolicą Polski. Jagiellonka, Piwnica pod Baranami, Kościół Mariacki, Wawel, hejnał - to tylko kilka symboli miasta, w którym – jak pisał Kostanty Ildefons Gałczyński – nawet dorożki są zaczarowane. Warto nadmienić, że stolica Małopolski to najczęściej odwiedzane przez zagranicznych turystów polskie miasto.

Miasto z certyfikatem UNESCO

Kraków został uhonorowany wpisem na listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO w 1978 roku. Powodów są dosłownie setki: ponad 300 zabytkowych kamienic, 58 kościołów i budynków sakralnych, Rynek Główny o powierzchni 4 hektarów. Po zwiedzaniu możemy liczyć, że znajdziemy dla siebie miejsce spośród setek restauracji i kawiarni oraz hoteli.

Wielonarodowościowy

Zanim wybierzemy się do Pragi, Budapesztu i Wiednia trzeba koniecznie odwiedzić Kraków. Miasto, którego historię kształtowali Czesi, Niemcy, Polacy, Żydzi
oraz Austriacy stanowi wypadkową wielu kultur. Przez stulecia Kraków znajdował się pod panowaniem Habsburgów, którzy nie przeszkadzali w rozwoju kulturalnym miasta. Dzisiaj pamiątką po zamierzchłych czasach jest stara żydowska dzielnica Kazimierz. Na głównym placu co roku odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej. Klimat Kazimierza sprzyja spacerom i rozmowom w kawiarniach. W międzyczasie można odwiedzić jedną z siedmiu synagog oraz piękny barokowy Kościół na Skałce, gdzie spoczywa Czesław Miłosz.

Żelazny program

Przede wszystkim Wawel. Pierwszeństwo należy się Zamkowi Wawelskiemu, a mówiąc ściślej Wzgórzu Wawelskiemu, która już w X wieku stał się siedzibą polskich władców. Koniecznie trzeba zwiedzić Katedrę Królewską z Dzwonem Zygmunta oraz kryptami władców, bohaterów i wieszczów narodowych. Następnie należy odwiedzić reprezentacyjne i prywatne komnaty królewskie. Na samym końcu warto zajrzeć do smoczej jamy. Z Wawelu Plantami udamy się na Rynek Główny z pomnikiem Adamia Mickiewicza w centralnym punkcie. Zwiedzanie zacznijmy od Kościoła Mariackiego, który skrywa arcydzieło sztuki sakralnej, czyli Ołtarz Wita Stwosza. O 12:00 z Wieży Mariackiej zabrzmi hejnał, którego melodia w pewnym momencie się urywa. Jak głosi legenda gardło hejnalisty, który alarmował miasto przeszyła tatarska strzała. Najlepiej zwiedzić rynek jadąc dorożką, słuchając objaśnień fiakra, który na ogół zna historię miasta równie dobrze jak zawodowy przewodnik. Na mapie naszej wycieczki nie wolno pominąć Sukiennic, Katedry św. Anny, Muzeum Narodowgo, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdy już nasycimy się wiedzą, warto zajrzeć do Piwnicy pod Baranami lub Klub pod Jaszczurami, gdzie niemal codziennie odbywają się nastrojowe koncerty.

Kraków z epoki PRL

Zwiedzając Kraków warto wybrać jedną z kilkunastu oficjalnych tras turystycznych, np. Drogę Królewską lub Trasę Uniwersytecką. Nie zapominajmy jednak o historii najnowszej. Godne polecenia jest m.in. „surrealistyczne” muzeum PRL zlokalizowane w Nowej Hucie, która miała stanowić przeciwwagę do „zgniłego krakowskiego intelektualizmu”.

Najbliższa okolica

W najbliższej okolicy stolicy Małopolski można zwiedzić m.in. klasztor w Tyńcu, sanktuarium z Kalwarii Zebrzydowskiej, gotyckie kościoły w Binarowie i Lipnicy Murowanej, zamki w Pieskowej Skale i Nowym Wiśniczu oraz kopalnię soli Wieliczka.
Partnerzy serwisu
Strona głównaO nasKontaktZadaj pytanie
Realizacja i partner serwisu KSI Media
Dołącz do nas:
MatimpexSmall PlanetTouroperatorOrganizator TurystykiPolish Tour Operators AssociationOrganizacja pracodawcówImprezy urlopy przelotyRejsy czarteroweZwiedzanieSamolotemAutobusem