Zaloguj się Wyloguj się
Strona główna
Najpiękniejsze miasta
Mniej i bardziej znane

Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław i długo, długo nic.

To absolutna nieprawda.

Mniejsze ośrodki miejskie, które nie mają tyle pieniędzy na promocję w porównaniu do wyżej wymienionych metropolii, niejednokrotnie są piękniejsze od „konkurencji”. Udajmy się w krótką podróż do miast, które czekają, aby odkryć je na nowo. Naprawdę warto – udało im się przetrwać wojenne zawieruchy, mają wspaniałą historię i przede wszystkim są piękne!

Zamość

Miasto zbudowane od podstaw przez Jana Zamoyskiego w drugiej połowie XVI wieku od razu olśniewało urodą. Trzeba podkreślić, że Zamość to jedyne miasto w Polsce, które zachwyca tak spójną i elegancką architekturą, opartą na worcach „włoskiego miasta idealnego”. Zamość został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, a w prestiżowym plebiscycie "Rzeczpospolitej” zostało uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest niepozorna na pierwszy rzut oka Katedra Zamojska, która w swoim wnętrzu skrywa prawdzie skarby.

Kazimierz Dolny

W tym miasteczku, jak w żadnym innym można poczuć unoszącą się w powietrzu artystyczną atmosferę”. Początki osady sięgają XI wieku, a rozwój miasta przypisuje się tradycyjnie Kazimierzowi Wielkiemu. Od końca XIX stulecia Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową – i taką pozostał do dzisiaj. W mieście odbywa się znany w całej Polsce mieście festiwal filmowy. Szczególnie piękne są kamienice Przybyłów, warte polecenia są również ruiny zamku rodu Firlejów. Jednak do Kazimierza nie przyjeżdża się zwiedzać, ale chłonąć magiczny nastrój tego miejsca, w którym można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał.

Zielona Góra

Niezwykle ciekawe, zabytkowe i oczywiście bardzo zielone miasto. Zielonej Górze udało się wyjść z opresji wojennych niemal bez szwanku. Nietknięta pozostała stara, zabytkowa zabudowa miejska. Zwiedzając Zieloną Górę, przechadzając się wzdłuż Alei Niepodległości można podziwiać piękne przedwojenne wille, koniecznie trzeba odwiedzić Konkatedrę pod wezwaniem św. Jadwigi, który jest najstarszym zabytkiem w mieście – pochodzi z XII wielu. Warto obejrzeć XIV wieczny Kościół pod wezwaniem, zwany kaplicą na winnicy. W centrum miasta koniecznie trzeba zobaczyć ratusz miejski i okalające go kamieniczki oraz teatr zaprojektowany przez Oskara Kaufmanna. Zielona Góra słynie również… z wina. Co roku, na początku września odbywa się tu święto wina, któremu towarzyszą wydarzenia kulturalne, koncerty i przedstawienia. W mieście organizowane są także festiwale. Do najważniejszych należą: Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Folkloru, ostatnio do cyklicznych imprez dołączyły Festiwal Kabaretu, Festiwal Filmowy KinoPozaKinem oraz Festiwal Jazzowy Róże. W Zielonej Górze jest co robić dosłownie przez cały rok, a urok tego miasta potrafi zauroczyć


Na mapie Polski jest mnóstwo mniej i bardziej znanych miejsc, które w pełni zasługują, aby odkryć ja na nowo. Polski Związek Organizatorów Turystyki będzie podpowiadał Państwu, gdzie wybrać się na ciekawe wakacje. Będziemy systematycznie wskazywali Państwu ciekawe miejsca. Nie obawiamy się, że zabraknie nam tematów, a Państwu wspaniałych atrakcji!

Ciąg dalszy nastąpi…
Partnerzy serwisu
Strona głównaO nasKontaktZadaj pytanie
Realizacja i partner serwisu KSI Media
Dołącz do nas:
MatimpexSmall PlanetTouroperatorOrganizator TurystykiPolish Tour Operators AssociationOrganizacja pracodawcówImprezy urlopy przelotyRejsy czarteroweZwiedzanieSamolotemAutobusem