Zaloguj się Wyloguj się
Strona główna
Polskie parki
Krótko o długiej historii ochrony polskiej przyrody

Ochrona przyrody w Polsce ma tradycję dłuższą niż się spodziewasz! Już Bolesław Chrobry wydał edykt zakazujący polowań na bobry, Jagiełło zabronił samowolnie karczować lasy oraz wyznaczył okresy „ochronne” dla niektórych gatunków zwierząt. Za Zygmunta Starego pod ochroną Rzeczypospolitej znalazły się żubry i sokoły, a za Zygmunta III Wazy bezpieczeństwo uzyskały tury, który już w XVI wieku wtedy jako gatunek znalazły się na granicy wyginięcia. W 1868 roku Sejm Krajowy w Lublinie uchwalił pierwszą w świecie (!)ustawę ochronny gatunkowej zwierząt. W okresie dwudziestolecia międzywojennego powstały pierwsze rezerwaty i parki narodowe.

Wyliczanka

W Polsce jest ponad 120 parków krajobrazowych, spośród których najstarszy jest Suwalski Park Krajobrazowy, a największy to Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, w naszych granicach znajduje się ponadto aż 1200 rezerwatów przyrody oraz ponad 120 parków krajobrazowych. Wyróżniamy także liczne zespoły przyrodniczo – krajobrazowe, pomniki przyrody oraz obszary chronionego krajobrazu. Pod ochroną prawną w Polsce jest 200 gatunków roślin i 600 gatunków zwierząt.

Przyroda pełna atrakcji

Polskie parki narodowe są bardzo przyjazne turystom. Zwiedzanie i piesze wędrówki znacznie ułatwia dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Większość naszych parków ma wyznaczone szlaki przystosowane do wieki i możliwości fizycznych zwiedzających. Na trasie można odwiedzać centra dydaktyczne i fascynujące muzea przyrodnicze. Warto podkreślić, że na terenie polskich parków narodowych prowadzi się liczne programy naukowo-badawcze.

Odwiedzając

Polskie Parki krajobrazowe obejmują obszary wartościowe ze względu na unikalne w skali kraju, a czasem Europy walory obejmują obszary wartościowe ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe i oczywiście krajobrazowe. Nasze parki są bardzo różnorodne, zarówno pod względem form przyrodniczych, jak i zamieszkujących je zwierząt. Rodzime parki w większości są otwarte dla zwiedzających. Podczas planowania wycieczki warto zapoznać się z domową strona internetową parku. W ten sposób wybierzemy najlepszą trasę, zaznaczymy na naszej mapie muzea i inne atrakcje, przy okazji dowiemy się, w jaki sposób nie przeszkadzać zwierzętom, i nie znaleźć się przypadkiem w strefie niedostępnej dla turystów.

Przyroda pełna korzyści

W parku narodowym lub krajobrazowym nie tylko odpoczniemy, dotlenimy organizm i zregenerujemy siły. Przede wszystkim poznamy polską przyrodę jakiej nie znamy! Uzmysłowimy sobie, że potrafi być zaskakująca i różnorodna. Polska to niezwykle zielony kraj. Pod tym względem jestem prawdziwą zieloną wyspą na mapie Starego Kontynentu. Wycieczka szlakiem natury może być interesującą i inspirującą przygodą. Korzystajmy z atrakcji, które zapewniła nam matka natura. Wyjdzie to nam na zdrowie, poszerzymy swoje horyzonty, nasycimy zmysły pięknem „w czystej postaci” i lepiej poznamy własny kraj, który jest piękniejszy niż przypuszczasz.
Partnerzy serwisu
Strona głównaO nasKontaktZadaj pytanie
Realizacja i partner serwisu KSI Media
Dołącz do nas:
MatimpexSmall PlanetTouroperatorOrganizator TurystykiPolish Tour Operators AssociationOrganizacja pracodawcówImprezy urlopy przelotyRejsy czarteroweZwiedzanieSamolotemAutobusem