Zaloguj się Wyloguj się
Strona główna
W górach
Mierzymy wysoko!

Tym razem wybierzmy się na południe. Nasze góry to dwa różne organizmy – młode: Karpaty i Tatry oraz dużo starsze – Sudety. Na terenie tych ostatnich leżą unikalne w skali całej Europy Góry Stołowe, które natura zbudowała z poziomych, płaskich jak stół płyt piaskowca. Polskie góry są malownicze, bardzo przystępne nawet dla mało doświadczonych turystów „górskich”, a podkarpacka i małopolska atmosfera wyjątkowo sprzyja wypoczynkowi.

W Tatry !

Tatry są jednym z najpiękniejszych zakątków w Polsce. Ten najwyższy masyw górski w Centralnych Karpatach Zachodnich to kraina pełna atrakcji turystycznych. Na pierwszym miejscu są oczywiście wycieczki piesze po urokliwych tatrzańskich szlakach. Na miłośników mocniejszych wrażeń czeka taternictwo jaskiniowe, kajakarstwo górskie, loty balonem i wiele więcej. Oczywiście Tatry to polska mekka białego sportu. Dobrze przygotowane i systematycznie modernizowane trasy zjazdowe oraz infrastruktura (wyciągi, wypożyczalnie sprzętu) są na coraz wyższym poziomie. Najdłuższą trasa zjazdowa Kasprowy Wierch – Kuźnice została „wyposażona” w czynną przez cały rok kolejkę z panoramicznym wagonem. Podczas wjazdu na Kasprowy Wierch można podziwiać naturalne piękno Tatr. Nową atrakcją Podhala są baseny termalne. W ostatnim czasie powstało kilka ośrodków wypoczynkowych, które wykorzystują naturalne gorące źródła. Z atrakcji można korzystać już w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej, Bukowinie oraz w Białym Dunajcu.

Przyroda

Piękna przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego razem z graniczącym z nim Słowackim Parkiem Narodowym tworzy Międzynarodowy Rezerwat Biosfery, który figuruje na liście UNESCO. Krajobraz pozbawiony ingerencji człowieka zapiera dech w piersiach. Jest gdzie się zatrzymać, ponieważ na terenie Parku znajduje się aż 8 schronisk turystycznych.

Stolica polskich gór

Jeżeli Tatry to i Zakopane, które stanowi ścisłe centrum polskiej turystyki górskiej. Pobyt w Zakopanem to przede wszystkim możliwość podziwiania stylowej podhalańskiej architektury, której ojcem był Stanisław Witkiewicz – ojciec Witkacego. Obowiązkowy spacer Krupówkami trzeba uzupełnić odwiedzinami w Sanktuarium na Krzeptówkach, cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywają, m.in. Tytus Chałubiński, Kornel Makuszyński, słynni kompozytorzy, sportowcy, lekarze, przewodnicy oraz ratownicy TOPR, Atmę, czyli muzeum Karola Szymanowskiego, Harendę – muzeum Jana Kasprowicza oraz słynną Witkiewiczówkę. W mieście zlokalizowana jest kolejka liniowa, która zawiezie nas wprost na Gubałówkę.

Góralskie przysmaki

Sami Górale mówią o kuchni podhalańskiej, że jest prosta, smaczna i wyrazista. Podczas wakacji w górach koniecznie trzeba spróbować co najmniej kilku tradycyjnych potraw. Przede wszystkim rozgrzeje nas kwaśnica – czyli tatrzański kapuśniak, żurek na żentycy (czyli serwatce z owczego mleka). Nie trzeba specjalnie zachwalać naszego hitu eksportowego, czyli oryginalnego osycpka, hałusek (pysznych klusek ziemniaczanych) oraz przede wszystkim znakomitych góralskich nalewek przyrządzanych według tradycyjnej receptury.

Góralska baza noclegowa

Zdecydowanie jest w czym wybierać. Od luksusowych hoteli, przez klimatyczne schroniska i pensjonaty, aż po znakomite gospodarstwa agroturystyczne. Oferta jest bardzo zróżnicowana, a duża konkurencja pozytywnie wpływa na jakość usług oraz ceny.
Partnerzy serwisu
Strona głównaO nasKontaktZadaj pytanie
Realizacja i partner serwisu KSI Media
Dołącz do nas:
MatimpexSmall PlanetTouroperatorOrganizator TurystykiPolish Tour Operators AssociationOrganizacja pracodawcówImprezy urlopy przelotyRejsy czarteroweZwiedzanieSamolotemAutobusem