Zaloguj się Wyloguj się
Strona główna
Wizy i dokumenty
Podróż?

Mam na to papiery!

Dowód proszę

Przynależność Polski od 2007 roku do strefy Schengen uśpiła nieco naszą czujność. Tymczasem zawsze należy mieć przy sobie dowód osobisty, a jeżeli posiadamy ważny paszport – to i on się przyda. Naturalnie nie wolno nam zapomnieć o biletach oraz ewentualnych legitymacjach uprawniających do wszelkiego rodzaju zniżek (np. ISIC, Euro<26, międzynarodowa legitymacja PTSM lub IYHF). Trzeba pamiętać, aby przed wyjazdem sprawdzić ważność dokumentów oraz kart bankowych. Dokumenty należy mieć zawsze przy sobie. Schowajmy je do bagażu podręcznego, a nie do rejestrowanego. W przypadku „przygód bagażowych” unikniemy wielu przykrości.

Paszport to nie zabytek

Z dowodem osobistym można swobodnie poruszać się po krajach należących do strefy Schengen. W pozostałych krajach trzeba legitymować się „nieprzeterminowanym” paszportem, który będzie ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Jeżeli wybieramy się na Cypr, do Rumunii lub Bułgarii to o paszporcie bezwzględnie nie wolno zapomnieć. Wyspy Kanaryjskie należące do Hiszpanii odwiedzimy natomiast legitymując się tylko dowodem osobistym.

Wizy

Posiadanie paszportu lub dowodu osobistego jest warunkiem koniecznym do przekroczenia granicy, ale niekiedy to nie wszystko. W niektórych sytuacjach niezbędne jest oficjalne, pisemne zezwolenie wystawione przez przedstawicielstwo konsularne państwa, do którego się wybieramy. Przed wyjazdem należy upewnić się czy kraj, do którego się wybieramy, wymaga wiz dla obywateli Polski.

Ostatnio obowiązek posiadania wizy dla obywateli polskich zniosły Andora, Argentyna, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Brazylia, Chile, Chorwacja, Gruzja, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Izrael, Japonia, Korea Płd., Kostaryka, Malezja, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Monako, Nikaragua, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Peru, Rumunia, San Marino, Serbia i Czarnogóra, Szwajcaria, Ukraina, Urugwaj, Watykan, Wenezuela i Wielka Brytania. Posiadanie wizy nadal jest wymagane w Australii, Kanadzie, USA, Rosji, Chinach i na Kubie. Standardowo wizy turystyczne są wydawane na 90 dni.

Pamiętajmy o dzieciach.

Dzieci do 13 roku życia muszą posiadać swój dowód osobisty. Wniosek o jego wydanie składają rodzice. W przypadku nastolatków „13+” wystarczy wniosek opiekuna. Wyrobienie dokumentu jest całkowicie bezpłatne. Podanie należy złożyć do Urzędu Miasta lub w Urzędzie Gminy.

Zwierzęta w podróży

Twój zwierzak także musi legitymować się dokumentami. Nie zapomnij aktualnej książeczki szczepień oraz wymaganych zaświadczeń od weterynarza. Podróżując do krajów Unii Europejskiej, a także do Andory, Islandii, Lichtensteinu,Monaco, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Watykanu należy dodatkowo spakować paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w UE. Wybierając się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Malty, oprócz wymienionych już dokumentów i mikroczipa, musisz posiadać aktualne wyniki badań laboratoryjnych na przeciwciała.

Dokumenty w formie elektronicznej

Aby zabezpieczyć się przed zapominalstwem lub kradzieżą warto zrobić skany główne strony dowodu osobistego, paszportu, wizy i innych dokumentów. Pendrive jest lekki i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a zapisane na nim dokumenty mogą się bardzo przydać.
Partnerzy serwisu
Strona głównaO nasKontaktZadaj pytanie
Realizacja i partner serwisu KSI Media
Dołącz do nas:
MatimpexSmall PlanetTouroperatorOrganizator TurystykiPolish Tour Operators AssociationOrganizacja pracodawcówImprezy urlopy przelotyRejsy czarteroweZwiedzanieSamolotemAutobusem