Zaloguj się Wyloguj się
Strona główna
Zamki i Pałace
Szlakiem zamków, pałaców i dworów magnackich

Nasza historia zostawiła po sobie bardzo okazałe pamiątki. Wielkie zamki obronne, warownie, reprezentacyjne pałace i magnackie dwory. Budownictwo przez wielkie B, zarówno w okresie rozkwit, jak i upadku Rzeczypospolitej kwitło. Władcy, książęta, możnowładcy i nieproszeni goście, jak Krzyżacy nie żałowali pieniędzy na powiększanie swoim siedzib. Dzięki temu dziś nie musimy jechać za granicę, aby zwiedzać majestatyczne budowle i „własnoręcznie” dotknąć historii. W polskich muzeach i pałacach zlokalizowane są niezwykle ciekawe muzea, wspaniałe zbiory mebli, tkanin, broni białej i palnej oraz duże kolekcje sztuki, a przewodnikami są znakomici specjaliści. Budowle otoczone są wspaniałymi ogrodami i starannie pielęgnowanymi parkami. Organizowane turnieje rycerskie, rekonstrukcje potyczek i bitew, jarmarki i koncerty dodatkowo wzbogacają zamkowe i pałacowe atrakcje. Od średniowiecznych potężnych zamków obronnych, przez renesansowe pałace, aż po dwory w stylu rokoko – Polska oferuje dosłownie wszystko. A zatem w drogę!

Siedziby królewskie

Najważniejszymi budowlami historycznymi w Polsce są oczywiście siedziby władców. Największą jest Zamek Wawelski w Krakowie, który do naszych czasów przetrwał w XVI wiecznej, eklektycznej postaci, zawierającej elementy romańskie i gotyckie. Wawel przede wszystkim był dumą i symbolem świetności Jagiellonów. Zamek – po przeniesieniu stolicy do Warszawy w 1595 roku – nadal pozostał miejscem koronacji i wiecznego spoczynku władców Polski. Drugie miejsce należy się Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, którego historia sięga XIV wieku. Zamek nie miał szczęścia: w połowie XVII wieku został zniszczony przez Szwedów, w XIX wieku zgromadzone dzieła sztuki zostały zrabowane przez Rosjan, został zbombardowany w 1939 roku, a w 1944 został wysadzony w powietrze. Odbudowa ruszyła w latach siedemdziesiątych, a w 1984 roku Zamek udostępniono zwiedzającym. Dziś możemy odwiedzać starannie zrekonstruowane komnaty królewskie i wspaniałe muzeum. Kolejną perłą jest Zespół Pałacowo-Parkowy Łazienki Królewskie w Warszawie wzniesiony przez ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego, który uczynił z niego prawdziwą kuźnię kultury i sztuki. Dziś Łazienki są jednym z ulubionych miejsc Warszawiaków.

Zamki

Najwspanialsze zamki w Polsce to budowle krzyżackie. Zakon miał ogromne doświadczenie w budowaniu potężnych i nowoczesnych warowni. Na północy możemy podziwiać XIV i XV wieczne zamki w Bytowie, Gniewie, Kwidzynie, Nidzicy i Golubiu Dobrzyniu. Naturalnie największą pamiątką po czasach krzyżackich jest zamek w Malborku. Jest to największa tego typu budowla w całej Europie, która nawet dzisiaj swoim ogromem robie wielkie wrażenie. Malbork to najlepszy przykład architektonicznego kunsztu budowniczych Zakonu. Zamek oferuje wiele atrakcji – zwiedzanie komnat, lochów, sal tortur, zbrojowni, skarbca i komnat rycerskich.
Polscy władcy i magnaci także mieli się czym pochwalić. Szczególnie polecamy rozciągający się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego Szlak Orlich Gniazd z 25 zamkami. Do naszych czasów najlepiej zachował się XIV wieczny Zamek w Pieskowej Skale wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego.

Pałace i siedziby magnackie

Polscy możnowładcy byli niejednokrotnie bogatsi od króla, co znalazło wyraz w budownictwie. Magnaci zatrudniali najlepszych architektów, którzy wznosili dla nich zachwycające budowle. Dziś możemy podziwiać zachwycające przepychem i kunsztem architektonicznym Zespół Pałacowo-Parkowy w Łańcucie, XVIII wieczny Pałac w Kozłówce - z kaplicą wzorowaną na wersalskiej z czasów króla – słońce Ludwika XIV, wspaniałe są pałace w Nieborowie z romantycznym parkiem w Arkadii, w Rogalinie, w i Kurozłękach.
Zamków, pałaców i dworów są w Polsce setki, są więc setki powodów aby ruszyć w Polskę, zobaczyć i zwiedzić najpiękniejsze pamiątki naszej burzliwej historii.

Partnerzy serwisu
Strona głównaO nasKontaktZadaj pytanie
Realizacja i partner serwisu KSI Media
Dołącz do nas:
MatimpexSmall PlanetTouroperatorOrganizator TurystykiPolish Tour Operators AssociationOrganizacja pracodawcówImprezy urlopy przelotyRejsy czarteroweZwiedzanieSamolotemAutobusem